Mazury i atrakcje Sorkwit – neogotycki pałacyk

W sezonie wiele osób przyjeżdża na Mazury w poszukiwaniu spokojnego i czystego miejsca na spędzenie letnich wakacji. Przyciąga ich tu zarówno piękno natury, jak i ciekawe stare zabytki, będące świadectwem wielowiekowej historii regionu. Część wczasowiczów trafia do Sorkwit na Pojezierzu Mrągowskim. Ta sympatyczna miejscowość leży pomiędzy dwoma jeziorami nad Krutynią (https://pl.wikipedia.org/wiki/Krutynia), a na przyjezdnych oczekuje tu przytulna baza noclegowa ().

Podczas pobytu w kurorcie warto przejść się po okolicy i zwrócić uwagę na wspaniały stary zamek. Już w średniowieczu stanęła tu krzyżacka drewniana strażnica, natomiast w XVIII wieku na jej miejscu wybudowano wielki dworek. Niecały wiek później skromniejszy gmach przebudowano do formy pałacu, wykonując przeróbki w stylu angielskiego neogotyku, który wtenczas cieszył się sporą popularnością wśród ziemian. Gdy patrzy się z daleka na ten pałacyk, dzięki swojemu specyficznemu kształtowi przypomina on raczej zamek obronny. Gmach wybudowano z czerwonej cegły, ozdabiając go licznymi ośmiokątnymi wieżami i basztami oraz pseudo-krenelażami. Pałac stoi nad rozległym jeziorem Lampackim, górując z daleka nad taflą wody. Całość zniszczono podczas pierwszej wojny światowej, a następnie odbudowano w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Po wojnie w budynku funkcjonował PGR, który ponownie przyczynił się do dewastacji zabudowań, nie naruszając przy tym jego struktury. Przez wieki gmach często przechodził z rąk do rąk wśród ziemian i arystokracji. Obecnie pałacyk znajduje się w rękach prywatnego właściciela, który zarządza kompleksem. Luksusowo odnowione wnętrza przystosowano do potrzeb gości hotelowych, natomiast pomieszczenie, w którym niegdyś trzymano karety i wozy, obecnie służy klientom ośrodka jako restauracja. Tak więc, dla jednych pałacyk sorkwicki okaże się atrakcją turystyczną, natomiast dla innych – ośrodkiem wypoczynkowym lub miejscem, w którym można zjeść z kimś uroczystą kolację.

Letnikom, którzy przyjadą tu na urlop i spędzą przez kilka czy kilkanaście dni noclegi, Sorkwity zapewnią sporo atrakcji. W tym kurorcie można nie tylko relaksować się nad wodą lub pływać po Krutyni na kajakach, ale także zwiedzić parę zabytków. Wśród nich szczególnie wyróżnia się gotycki pałacyk z cegły, który obecnie funkcjonuje jako hotel i restauracja, służąc turystom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>