Historia Jarosławca

Wśród wielu malowniczych nadmorskich wiosek Jarosławiec od lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród letników, którzy szukają czystej morskiej wody, przepięknych nadmorskich lasów i pozytywnie wypływającego na zdrowie mikroklimatu. A Jarosławiec ma do zaoferowania znacznie więcej. Już z daleka uwagę przyciąga latarnia morska, której wysokość wynosi niemal 33.5 metra, duże wrażenie na osobach odwiedzających Jarosławiec po raz pierwszy robi klifowe wybrzeże, którego brzegi mają do 45 m wysokości. Na klifie znajduje się kilka punktów widokowych i trzeba przyznać, że widok z nich rozpościerający się zapiera dech w piersiach. Szczególnie piękne są obserwowane z klifu wschody i zachody słońca.

Jarosławiec początkowo był wioską typowo rybacką. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą już z roku 1459 i stanowiła wtedy własność książąt zachodniopomorskich. W połowie XVII wieku w Jarosławcu mieszkało czterech bogatych chłopów posiadających własne gospodarstwo (tzw. kmiecie), siedmiu ubogich chłopów z niewielkim gospodarstwem (tzw. zagrodników), z którego nie byli w stanie wyżywić rodziny, więc wynajmowali się do robót u bogatych gospodarzy oraz siedemnastu parobków – czyli pracowników nie posiadających własne ziemi i żyjących z pracy u innych. Mieszkańcy poza uprawianiem roli zajmowali się przede wszystkim rybactwem oraz zbieraniem bursztynu. Jednak już w wieku XIX wioska powoli zaczynała rozwijać się w kierunku turystyki. Przed I wojną światową na wypoczynek przyjeżdżali tu głównie niemieccy artyści. Później coraz chętniej letnisko odwiedzali też zwyczajni ludzie spragnieni wypoczynku. We wsi powstawały nowe kwatery dla letników, z czasem lokalna baza noclegowa była coraz bardziej zróżnicowana, tak by oferta odpowiadała zarówno osobom o dużych wymaganiach, jak i osobom, dla których kluczowym czynnikiem przy wyborze kwatery jest cena.

Oczywiście do II wojny światowej wieś była miejscowością niemiecką. Na przykład w roku 1905 100% jej mieszkańców było Niemcami, a 99% protestantami. Po wojnie wieś została wcielona w granice Polski. W roku 1947 uzyskała polską nazwę – Jarosławiec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>