Lwówek Śląski – Bonaparte, legendy i inne ciekawostki

Dobrze znaną miejscowością w województwie dolnośląskim jest Lwówek Śląski. Cieszy się mianem największego miasta w tym województwie. Dzięki licznie organizowanym imprezom kulturalnym i muzycznym stał się wyjątkowo popularnym miejscem tego regionu. Przede wszystkim jest ważnym punktem dla melomanów, fanów muzyki klasycznej.

Już w XIX wieku miłość i pasję do muzyki przywiózł tu krewny Napoleona Bonapartego wraz ze swoją małżonką. To oni zapoczątkowali wyjątkowe koncerty orkiestrowe oraz symfoniczne, które odbywają się tutaj do dziś. Wybudowali pałac, gdzie miały miejsce te wydarzenia muzyczne. Miały one podniosły charakter, obowiązywały stroje galowe, a uczestnikami była sama śmietanka towarzyska. Dziś budynek pełni ważne funkcje kulturowe w mieście i jest miejscem zjazdów największych artystów z całej Polski. W czasie, kiedy odbywają się tu wyjątkowe koncerty baza noclegowa jest mocno obciążona. Warto więc pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji obiektu, aby móc dopasować kwaterę do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Noclegi to głównie hotele i apartamenty wysokiej klasy. Oferują wyjątkowo atrakcyjne i komfortowe warunki pobytu.

Oprócz muzyki klasycznej odbywają się także koncerty muzyki popowej. Największą popularnością cieszą się te towarzyszące międzynarodowym targom minerałów. Mają miejsce na początku listopada i wtedy Lwówek Śląski przechodzi prawdziwe oblężenie. Zjeżdżają tu fani i kolekcjonerzy minerałów z całej Europy. Odbywają się liczne warsztaty, konferencje oraz pokazy związane z tą tematyką. Można także nauczyć się podstaw szlifowania kamieni oraz obejrzeć najpiękniejsze wystawy i najrzadziej spotykane okazy.

Przechadzając się uliczkami Lwówka Śląskiego trafić można na wyjątkowe fontanny. Są aż trzy, przedstawiają kolejno lwa, sowę i sukienników. Mają ciekawą historię, z którą warto się zapoznać. Urocze są także zabytkowe kamieniczki, usytuowane w okolicy centrum miasta i ratusza. Nadają miastu wyjątkowego klimatu i sprawiają, że spacery są ciekawe. Ważnym pod względem historycznym zabytkiem jest budynek starego browaru. Historia ważenia piwa w tym regionie sięga XIII wieku, czyli czasów panowania króla Henryka Brodatego. Receptura na tutejsze trunki związana jest z ciekawa legendą. Browar funkcjonuje do dziś na skalę regionalną i jest ceniony przez okolicznych mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>