Międzybrodzie Bialskie – centrum sportów wodnych

Międzybrodzie Bialskie jest bardzo specyficzną wioską, gdyż jest ulokowana z dwóch stron jeziora Międzybrodzkiego. Właśnie przez tą sytuację staje się ośrodkiem o niebagatelnym znaczeniu turystycznym, szczególnie w zakresie uprawiania sportów wodnych. Sporty wodne są wspierane przez ośrodki wczasowe i obiekty noclegowe (kliknij), które stwarzają również możliwość wypożyczania sprzętu windsurfingowego, żaglówek, kajaków oraz rowerków wodnych. Oczywiście całość nie może pozostać bez profesjonalnej obsługi. W granicach Międzybrodzia działają różne szkółki windsurfingowe, które cieszą się dużą popularnością i uznaniem wśród sportowców i miłośników sportów wodnych. Nie można w tym miejscu uprawiać sportów motorowodnych, gdyż na terenie całego akwenu wodnego obowiązuje tak zwana strefa ciszy. Jedynie uprawnione służby typu policja, straż pożarna oraz WOPR mogą używać pontony lub łodzie wyposażone w silniki spalinowe. Niestety w celach rekreacyjnych absolutnie nie wolno używać żadnych pojazdów wodnych napędzanych silnikami elektrycznymi.

Samo jezioro ma charakter rynnowy i osiąga w swoim najszerszym miejscu aż 450 metrów. Jego długość zaś liczy 5 kilometrów. Powierzchnia jeziora Międzybrodzkiego wynosi 380 ha. W miejscu tym dominują wiatry z kierunku północno-zachodniego i zachodniego, co ma znaczenie dla uprawiania żeglarstwa. Niestety otoczenie górskie oznacza ciężkie warunki do żeglowania przy obecności wiatru, który wówczas mocno kręci. Dość ważny wiatrochron stanowi sąsiadująca z jeziorem Góra Żar. Idealne warunki dla uprawiania windsurfingu i kitesurfingu stwarzają wiatry halne czyli fenowe. Właśnie wiatry południowe, mające w tym miejscu siłę 8º Beauforta są efektem dyszy, jaka wytwarza się między jeziorem Międzybrodzkim a jeziorem Żywieckim. Taka sytuacja zdarza się najczęściej w porze wiosennej i jesiennej. Dobrze jest wówczas wyposażyć się w odzież z neoprenu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>