Oferta kulturalna Bydgoszczy

Bydgoszcz jest miastem, w którym można nie tylko pozwiedzać liczne zabytki, ale również skorzystać z bogatej oferty kulturalnej. Działa w niej wiele instytucji kulturalnych, które organizują sporą liczbę festiwali i innych wydarzeń. Najważniejszymi z nich są Filharmonia Pomorska, Opera Nova oraz Miejskie Centrum Kultury czy Kino Orzeł.

Festiwale i wydarzenia muzyczne.
Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy dysponuje salą koncertową o najlepszej akustyce w Polsce. Organizowany jest w niej Bydgoski Festiwal Muzyczny oraz festiwal Musica Antiqua Europae Orientalis – Festiwal Muzyki Dawnej Krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Ponadto w Bydgoszczy organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego.

Opera Nova, każdej wiosny organizuje Bydgoski Festiwal Operowy, który uznawany jest za jeden z najważniejszych festiwali tego typu w Europie. Oprócz tego Opera Nova posiada tzw. wielki repertuar, w którym publiczność znajdzie takie dzieła, jak La Traviata i Nabucco Verdiego, Tosca Pucciniego, a także pozycje mniej znane, rzadko wystawiane przez inne teatry operowe w kraju, jak choćby Mefistofeles Arrigo Boito i Gioconda Amilcare Ponchiellego. Na uwagę zasługuje również Musica Spiritus Movens, organizowany przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy. Nie można też zapomnieć o wydarzeniach muzycznych, odbywających się w Bydgoszczy, a które niekoniecznie odnoszą się do szeroko pojętej muzyki klasycznej czy poważnej. W klubie Mózg co roku organizowany jest przecież Mózg Festival, czyli przegląd muzyki alternatywnej z całego świata, a w Klubie Eljazz organizowany jest Bydgoszcz Jazz Festival. Nie zabraknie też czegoś dla miłośników ciężkiego grania, do których swoją ofertę kieruje znany fanom tej muzyki klub pod nazwą Estrada StageBar.

Festiwale i wydarzenia teatralne
Najważniejszym wydarzeniem teatralnym organizowanym w Bydgoszczy jest jesienny Festiwal Prapremier, podczas którego można zapoznać się ze współczesną dramaturgią z całego świata.

Wydarzenia związane ze sztuką plastyczną
W Bydgoszczy można również „nacieszyć oko”. Jest to możliwe, dzięki funkcjonowaniu wielu galerii sztuki, ale przede wszystkim dzięki wystawom w Muzeum Okręgowym i jego oddziałach rozsianych po całej Bydgoszczy. Do najważniejszych miejsc tego typu należą niewątpliwie Muzeum Dom Leona Wyczółkowskiego znajdujący się na Wyspie Młyńskiej, Galeria Sztuki Nowoczesnej mieszcząca się w tzw. Czerwonym Spichlerzu czy Galeria Miejska BWA, powołana do życia w 1949 roku jako Biuro Wystaw Artystycznych oraz jedna z najstarszych prywatnych galerii w Polsce, czyli Galeria Autorska.

Aby skorzystać choćby z części oferty kulturalnej Bydgoszczy, należy poświęcić dość znaczną ilość czasu, ale czymże jest kilka dni dla miłośników sztuki. Baza noclegowa w Bydgoszczy na pewno zaspokoi potrzeby zarówno turystów, jak i widzów i uczestników festiwali czy innych wydarzeń kulturalnych. Na pewno jednak planując uczestnictwo w którymś z większych festiwali, warto wcześniej zaplanować i zarezerwować noclegi, gdyż chętnych do udziału w nich jest wielu i tuż przed samym wydarzeniem może się okazać, że trochę się naszukamy odpowiedniego miejsca na nocleg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>