Rabka-Zdrój – zdrowotny i aktywny wypoczynek

Rabka, ponieważ od 1999 roku tak można ją nazywać położona jest w województwie małopolskim w powiecie nowotarskim. Zamieszkuje ją około 13 tysięcy osób na obszarze 36,31 km². Założenie miasta datuje się na wiek XII, kiedy to znane było głównie z solanek, które do dziś przyciągają turystów. Pierwsze pisane wzmianki o tym mieście pojawiają się w 1254 roku, kiedy to wspominał o nich Jan Długosz w kontekście solanek. Były one prawdopodobnie wykorzystywane na potrzeby klasztoru cystersów. Wspomniane solanki przyniosły temu miejscu dużą sławę co spowodowało znaczny napływ turystów.

W roku 1858 chemik Adolf Aleksandrowicz i lekarz Fryderyk Skobla przeprowadzili serię badań, w wyniku których stwierdzono, że miejscowe solanki można zaliczyć do grona najsilniejszych jodowo-bromowych w Europie. Odkrycie dało początek ośrodkom leczniczym, w tym zakładu leczenia dzieci. Obecnie poza solankami sławę miastu przynosi jego druga nazwa „Miasto Dzieci Świata”, która została przyznana w 1996 roku na wniosek kapituły Orderu Uśmiechu.

Do Rabki już trzy razy zjeżdżali uczestnicy Światowych Zlotów Kawalerów Uśmiechu, a w Rabkolandzie znajduje się Muzeum Orderu Uśmiechu (https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Orderu_U%C5%9Bmiechu). Wspomniany Rabkoland jest jedną z głównych atrakcji miasta. Jest to jeden z czterech stacjonarnych lunaparków w Polsce, który proponuje atrakcje dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Miłośnikom atrakcji przypadnie do gustu znajdujący się w Rabce skate park i trial park przeznaczone do jazdy na rolkach, deskorolkach i rowerach. Znajduje się tam także tor do nauki jazdy na wózku inwalidzkim. Jeśli turysta ma siły może skorzystać także z parku linowego lub jazdy konno.

W Rabce-Zdroju do zobaczenia jest tak wiele atrakcji, że przed wyprawą warto zadbać o zakwaterowanie. Baza noclegowa jest naprawdę godna uwagi, gdyż do dyspozycji turystów są hotele, pensjonaty, zajazdy, apartamenty czy gospodarstwa agroturystyczne i pola namiotowe, na którym znajdują się domki kempingowe (). Tak więc każdy może znaleźć opcję najbardziej odpowiadającą jego oczekiwaniom i celom wizyty. Niewątpliwie na uwagę zasługują także zabytki znajdujące się w Rabce Zdrój. Po pierwszym aktywnym dniu warto poświęcić drugi na zapoznanie się z historią miasta i jej architekturą. Można dokonać tego samodzielnie lub wynająć przewodnika. Wszystkie przydatne informację w tej kwestii można znaleźć na stronie miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>