Torfowe wydmy na terenie Grzybowa

Grzybowo wyróżnia nietypowa jak na nadmorski region szata roślinna, piękna i czysta plaża oraz rześkie powietrze nasycone prozdrowotnym jodem. Doskonałe warunki do plażowania zawdzięcza swemu położeniu. Znajduje się w osłoniętej od wiatru i zimnych prądów morskich Zatoce Grzybowskiej.

Na uwagę zasługują nietypowe jak na nadmorski krajobraz torfowe wydmy. To żyzne podłoże daje podstawę do wzrostu nietypowych, jak na ten region, gatunków liściastych drzew. Na terenie miejscowości występują lasy sosnowo-dębowe z bogatym runem leśnym. Przy odrobinie szczęścia turyści mają też niepowtarzalną okazję przyjrzenia się życiu fok. To dzikie zwierzęta, lepiej ograniczyć się do wykonania zdjęcia. Na dnie morza będziemy mieli też okazję ujrzeć meduzy. Występują tu również unikalne gatunki roślin jak morszczyny. Gromadzą one jod.

W Grzybowie na uwagę zasługuje zabytkowa, rybacka zabudowa. Niestety na skutek modernizacji wiele budynków zatraciło swoją pierwotną architekturę. Warto zwrócić uwagę na dom przy ul. Nadmorskiej 90. Powstał prawdopodobnie na początku XIX wieku i był miejscem zamieszkania holenderskich kolonistów. Zabytkową zabudowę możemy wyróżnić ponadto przy ul. Szkolnej, Borkowskiej oraz Nadmorskiej. Znajdują się przy nich stare, przedwojenne domy rybackie oraz zabytkowa szkoła. W miejscowym parku jest dawny cmentarz ewangelicki. Warto bowiem wiedzieć, że przed II wojną światową miejscowość przynależała do Niemiec. Po wojnie, niemieccy osadnicy zostali wypędzeni, a na ich miejsce przybyli Polacy. Tak jest do dnia dzisiejszego. Co ciekawe, przed II wojną uroki Grzybowa były już dobrze poznane niemieckim letnikom. Powstała między Kołobrzegiem a wsią droga oraz pierwsze hotele i pensjonaty.

Grzybowo stanowi tanią alternatywę dla wypoczynku w Kołobrzegu, okupowanym przez zagranicznych turystów. W osadzie nawet w szczycie sezonu można wynająć kwatery [klik: https://meteor-turystyka.pl/]. W oczy rzucają się tabliczki o wolnych miejscach noclegowych. Pola campingowe, hotele, pensjonaty – wszystko to w Grzybowie jest. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat baza noclegowa wsi przeszła ogromną modernizację. Stare ośrodki wczasowe pamiętające czasy słusznie minione, zostały odremontowane. Pojawiło się zaplecze rekreacyjne w postaci boisk, miejsc do grillowania czy uprawiania sportu.

Nie trzeba też martwić się o wyżywienie. Bary, restauracje, smażalnie ryb zadbają o nasze puste żołądki. W osadzie znajduje się kilka sklepów, barów oraz klubów nocnych. Do tego stragany z pamiątkami oraz akcesoriami do pływania. Okolica zachęca z kolei do pieszych i rowerowych wycieczek w nieznane. Pola, łąki, wydmy tworzą wspaniałe tło do dalekich podróży. Powietrze przesycone jodem pozwoli poprawić nasze zdrowie. Równie wartościową, jeśli chodzi  zdrowotne walory, miejscowością, są opisywane już Duszniki-Zdrój [tutaj: http://przystanmielno.org.pl/wypoczynek-dla-aktywnych-w-dusznikach-zdroju-979/]. Po wakacjach spędzonych nad morzem, warto zajrzeć w ten zakątek Polski i aktywnie spędzić czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>