Ustrzyki Dolne – nie tylko dla Polaków

Aby miejscowość lub miasto mogło odnieść komercyjny turystyczny sukces musi otworzyć się na wszystkich wczasowiczów i zapewnić im komfortowe warunki podczas pobytu pod każdym względem. Jeżeli kiedyś kultury tego miejsca mieszały się to należy je wyodrębnić i zadbać o nie, aby każdy przyjeżdżający tu turysta, który ma odmienne poglądy religijne czy nawet polityczne, mógł czuć się tutaj komfortowo i po prostu dobrze. Baza noclegowa Ustrzyk Dolnych () jest zorganizowana w taki sposób, aby każdy bez problemu mógł się porozumieć przynajmniej w prostym dialekcie języka angielskiego i niemieckiego.

Jest tu również kilka bardzo dobrze zachowanych i zadbanych zabytków i świątyni. Jedną z bardzo ważnych zwłaszcza dla turystów ze wschodu jest cerkiew, która powstała w połowie XIX wieku. Budynek był skromnie modernizowany na przestrzeni lat. Pod koniec lat trzydziestych XX wieku został wyremontowany dach oraz zbudowano kopułę. Od połowy XX wieku kościół był używany jako świątynia rzymskokatolicka, jednak do tamtego czasu była to cerkiew. W latach osiemdziesiątych nieco został pogwałcony jej religijny wymiar i budynek służył jako składowisko. W tym czasie również budynek bardzo wyniszczał i był dewastowany przez okoliczną ludność, która sceptycznie podchodziła do nieco odmiennej wiary. Dopiero trzydzieści sześć lat temu budynek stał się ponownie własnością kościoła rzymskokatolickiego, po czym został przeprowadzony gruntowny remont i modernizacja w latach 2002-2005. Sama budowla jest stworzona klasycznie – czerwone cegły. Jest dość duża jak na takie warunki. Jest tutaj również dzwonnica, która powstała w połowie XIX wieku, jednak same dzwony zostały „wypożyczone” w latach pięćdziesiątych XX wieku do innej pobliskiej cerkwi.

Jest tutaj również cmentarz, który jednak nie ma pomników, jednak symbolem pamięci jest postawiony tutaj pod koniec lat trzydziestych krzyż. Kościół wielokrotnie przekształcany, jednak udało mu się zachować swoją pierwotną postać i styl. Przychodzą tu często rodziny z dziećmi, jednak bardziej niż atrakcją turystyczna jest to miejsce do modlitwy i ewangelizacji tutejszej społeczności, która bardzo silnie jest związana z religią. Wynika to z dużej świadomości swojej tradycji, a co właśnie za tym idzie – religii.

Jedna myśl na temat “Ustrzyki Dolne – nie tylko dla Polaków”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>