Wypoczynek dla aktywnych w Dusznikach-Zdroju

Duszniki-Zdrój to niewielkie miasteczko położone w Kotlinie Kłodzkiej. Niedaleko stąd do Wambierzyc, Kudowy-Zdroju, Bystrzycy Kłodzkiej, Zamku na Szczytniku czy niezwykłych terenów Parku Narodowego Gór Stołowych. Przepiękne miejsce stało się popularne w XIX wieku, kiedy to wypromowane zostało jako uzdrowisko. Odwiedzało je wiele znakomitych osobistości – w tym Fryderyk Chopin, Feliks Mendelssohn-Bartholdy, Ludwik Zamenhof, a nawet ks. Karol Wojtyła, który odprawił mszę w jednym z miejscowych kościołów.

Piękny Park Zdrojowy, wiele zabytków i pomników, zabiegi lecznicze i dla urody z wykorzystaniem wód mineralnych i borowiny to nie jedyne atrakcje Dusznik. Jest to również miejsce, które sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. Okoliczne tereny doskonale nadają się do uprawiania turystyki rowerowej, nordic walking, nie brakuje też stadnin koni. Można wypożyczyć sprzęt i korzystać z lekcji z instruktorami. Fanom aktywnego wypoczynku do gustu przypadnie także Zieleniec. W lecie można tutaj wędrować pieszo i podziwiać krajobrazy. W sezonie zimowym to mekka narciarzy, a także świetne miejsce do nauki dla początkujących. Na stokach Zieleńca śnieg utrzymuje się dłużej, co sprawia, że właściwie prawie pewne jest, iż uda nam się trochę na nartach pojeździć. Trasy zjazdowe i wyciągi są dobrze utrzymane i zmodernizowane, stok jest sztucznie naśnieżany, kiedy zachodzi taka potrzeba. Po drodze z Parku Zdrojowego na Zieleniec można zobaczyć unikalny rezerwat przyrodniczy Torfowisko pod Zieleńcem, z występującymi tu drzewami typowymi dla syberyjskiej tajgi, rosiczkami oraz rzadkimi gatunkami ptaków. Po rezerwacie poruszać się można jedynie wyznaczonymi ścieżkami, dostępna jest też drewniana wieża widokowa.

Można zatrzymać się na dłużej w samej stacji narciarskiej, jednak jeśli chodzi o noclegi Duszniki-Zdrój oferują również wiele ciekawych i przystępnych obiektów w samym miasteczku oraz w okolicach uzdrowiska. Baza noclegowa składa się z willi, hoteli, pensjonatów, dostępne są w okolicy pokoje gościnne i agroturystyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>