Zamek i dzwonnica w Sandomierzu

Sandomierz (zobacz) to miasto z bogatą, liczącą ponad tysiąc lat historią. Pierwsze wioski powstały w tym miejscu już w czasach prehistorycznych jak podają wyniki badań archeologicznych. Średniowieczne kroniki wspominają o Sandomierzu już w dziesiątym wieku. Wtedy zaczęła się historia miasta nazywanego małym Rzymem. Sama nazwa pochodzi od podobnego układu terenu – zarówno Rzym i Sandomierz zbudowane są na kilku wzgórzach. Natomiast pochodzenie nazwy „Sandomierz” nie jest do końca znane. Jedna z hipotez sugeruje na związek z nazwą rzeki „San”, inna wiąże się ze staropolskim imieniem „Sandomir”. Przez setki lat istnienia miasto pełniło różne funkcje, było miastem królewskim, wojewódzkim, stolicą księstwa (podczas rozbicia dzielnicowego), a nawet odbywały się tu sądy grodzkie i ziemskie.

Miasto było też dużym ośrodkiem handlowym leżącym na szlaku kupieckim. Przez te wszystkie lata powstało tu wiele budynków. Wiele z nich to dzisiaj dobrze odrestaurowane zabytki i atrakcje turystyczne. Jedną z nich jest zamek królewski. Znajduje się on na wzgórzu, na którym według archeologów, miała się znajdować warownia pierwszego grodu z dziesiątego wieku. Murowany zamek powstał tu dzięki królowi Kazimierzowi Wielkiemu, który zasłynął z przebudowywania budynków obronnych kraju. Najprawdopodobniej również wtedy zamek połączono z murami miasta. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany. W 1656 roku zamek został wysadzony przez wojsko szwedzkie. Obecnie znajduje się tu Muzeum Okręgowe.

Kolejną atrakcją jest dzwonnica Bazyliki Katedralnej. Początkowo znajdowała się ona na południe od kościoła, blisko Wisły. Niestety rzeka często podmywała wzgórze, na którym ją wzniesiono. Podczas potopu szwedzkiego podczas pożaru spalił się dach kolegiaty i stopił się dzwon. W osiemnastym wieku rozpoczęto budowę nowej dzwonnicy. Umieszczono ją w miejscu domu Świętników, który wcześniej wyburzono. Obiekt zrekonstruowano wiek później. Obecnie znajdują się tam trzy dzwony – jeden większy i dwa mniejsze. Do zwiedzania udostępnione są podziemia budynku. Kiedyś przetrzymywano tam księży, którzy sprzeciwiali się carowi. Zwiedzenia wszystkich zabytków Sandomierza to zajęcie, które zajmie kilka dni. Na szczęście w mieście znajduje się wiele obiektów (zobacz) umożliwiających przenocowanie w mieście, a na rynku w starej kamienicy urządzono Hotel pod Ciżemką. Większym obiektem jest Zespół Dworki Hotel Sarmata w północno – wschodniej części miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>